Dalelių dydžiai

Pasaulinė sveikatos organizacija (World Health Organization) ir aplinkos apsaugos agentūros naudoja terminą PM (angl. particulate matter, Lietuvoje geriau žinomą kaip kietosios dalelės) kai kalbama apie aplinkos taršos kriterijus.

Kietosios dalelės – tai ore esančių dalelių ir skysčio lašelių mišinys, kurio sudėtyje gali būti įvairūs komponentai: rūgštys, sulfatai, nitratai, organiniai junginiai, metalai, dirvožemio dalelės, dulkės, suodžiai ir kt.

Kietosios dalelės pagal dydį, matuojamą mikrometrais, skirstomos į tris pagrindines grupes:

  1. PM 10 (dalelės dydis nedidesnis nei 10 µm)
  2. PM 2.5 (dalelės dydis nedidesnis nei 2.5 µm)
  3. PM 1 (dalelės dydis nedidesnis nei 1 µm)

Kuo mažesnis dalelių dydis, tuo jos  pavojingesnės žmonių sveikatai. Pateikiame keletą pavyzdžių kokie galimi dalelių dydžiai, kuriuos savo aplinkoje sutinkame dažniausiai:

 

Kietųjų dalelių poveikis sveikatai

Kietosios dalelės  neturi koncentracijos slenksčio, todėl neigiamas jų poveikis sveikatai gali būti juntamas nuolat. Kadangi kai kurių dalelių dydis žmogaus akiai nepastebimas, sudėtinga įsivaizduoti kokią žalą kietosios dalelės gali padaryti mūsų sveikatai.

  • PM 10 grupės ir mažesnės dalelės gali patekti į kvėpavimo takus.
  • PM 2.5 grupės ir mažesnės dalelės gali patekti į plaučius, taip sutrikdydamos jų funkcionalumą, bei gali sukelti odos ir akių problemas.
  • PM 1 grupės ir mažesnės dalelės — pačios pavojingiausios, jos gali patekti į kraujotakos sistemą, sukeldamos ten tokias ligas kaip vėžys, širdies ligos, smegenų bei nervų sistemos veiklos sutrikimai.